Teaching Staff for 2017-18

HEAD

  • Ann Haydon (University of Surrey) from Surbiton High School, England


SENIOR LEADERSHIP TEAM

  • Principal Deputy Head (Curricular)
    Annabel Davies (Royal Holloway, University of London) from Surbiton High School, England
  • Principal Deputy Head (Pastoral)
    Barney Durrant (University College, London) from Stowe School, England
  • Deputy Head (Academic)
    Gemma Gibson (University of Glasgow) from North London Collegiate School Jeju, South Korea
  • Deputy Head (Extra-Curricular & External Relationships)
    Nikki Woodroffe (Loughborough University) from St. Benedict’s School, England
  • Head of Lower School
    Kate Gower (Greenwich University) from The Pines School, England
  • Deputy Head of Lower School
    Anna Karacan (University of Manchester) from St. Margaret’s Prep School, England
  • Assistant Head (Academic)
    Bella Nightingale (University of Reading) from Dulwich College Beijing, China
  • Assistant Head (Pastoral Care & Boarding)
    Robert Fox (University of Bristol) from Repton Prep School, England


SPECIALIST SUPPORT

  • EAP Coordinator and USA and Hong Kong Universities Coordinator
    Iris Cheung (The London School of Economics and Political Science) from Diocesan Girls’ School, Hong Kong
  • Pupils Support Coordinator
    Kim Gration (Magdalen College, Oxford) from Luanda International School, Angola
  • School Psychologist
    Dr. Reena Gogna (Aston University) from Cambridgeshire County Council, England


UPPER SCHOOL

  • Senior School House Master and Teacher of History and Philosophy & Religious Studies
    Darren Barker (University of Alberta) from the Ellen Wilkinson School for Girls, London, England
  • Senior School House Master and Teacher of English
    Edward Nightingale (Emmanuel College, Cambridge) from Dulwich College, Beijing, China
  • Senior School House Master and Teacher of History
    Oliver Lloyd (University College, London) from King’s College, Taunton, England
  • Senior School Day House Master and Teacher of Chemistry
    Robert Powell (Wadham College, Oxford) from The King David High School, Manchester, England
  • Senior School House Mistress and Teacher of Chemistry
    Lotje Smith (University of Potchefstroom, South Africa) from Harrow School, England
  • Senior School House Mistress and Teacher of Philosophy & Religious Studies
    Samantha Ward (University of Lancaster) from Bilborough Sixth Form College, England
  • Senior School Day House Mistress and Teacher of English and Drama
    Lee Collins (University of Sydney) from New Cairo British International School, Egypt
  • Sixth Form Leader and Teacher of French & Spanish
    Jo Morris (University of London) from The John Lyon School, England
  • Prep School House Master and Teacher of History
    Michael Strickland (University of Exeter) from Norwich School, England
  • Prep School House Master and Teacher of History
    Simon Mildinhall (University of York) from the London Oratory School, England
  • Prep School House Master and Teacher of Mathematics
    Tim Leverton-Griffiths (University of Gloucestershire) from Repton School, Dubai
  • Prep School House Mistress and Teacher of English
    Alexandra Wood-Wilkinson (University of Manchester) from South Island School, Hong Kong
  • Prep School House Mistress and Teacher of Music
    Christine Duffner (University of Huddersfield) from the Kings’ School Dubai
  • Prep School House Mistress and Teacher of Physical Education
    Chemane Fairleigh (Manchester Metropolitan University) from South Island School, Hong Kong
  • Academic Organisation Coordinator and Teacher of French
     Dr Catherine Clerc (University of Dijon & University of Leeds) from Shanghai Rego International School, China
  • Director of ICT
    Omar Fall (University of Dakar, Senegal) from Harrow International School Beijing, China
  • Director of Languages
    Graham Simms (University of Birmingham) from Matthew Moss High School, England
  • Director of Music
    Richard Brightwell (University of York) from Portland Place School, England
  • Director of Sport
    Daniel Thomson (Liverpool John Moores University) from Cheadle Hulme School, England
  • Head of Art
    James Adams (Oxford Brookes University) from Abraham Lincoln School, Dominican Republic
  • Head of Chemistry and Senior School Resident House Tutor
    Eva Cliffe (Newnham College, Cambridge) from St. John Fisher Catholic College, England
  • Head of Drama
    Samantha Davis (Royal Holloway, University of London) from Wellington School, England
  • Head of Economics
    Christina Tagg (University of Canterbury) from Queen Elizabeth’s School, England
  • Head of English
    Freya Crofton (University of Leeds) from Saltus Grammar School, Bermuda
  • Head of Geography
    Faye Cook (University of Liverpool) from St. Andrew’s International School, Malawi
  • Head of History and Politics
    Amy King (Queen Mary, University of London) from the British School Manila, Philippines
  • Head of Library & Learning Lounge
    Mary Jones (State University of New York at Geneseo) from Nexus International School, Singapore
  • Head of Mathematics
    Darren Bastyan (University of Warwick) from Trinity School, Croydon, England
  • Head of Philosophy & Religious Studies
    Benjamin Robertson (University of Leeds) from Cheadle Hulme School, England
  • Head of Physics and Senior School Resident House Tutor
     Matthew Twomey (University of Bristol) from Latymer Upper School, England
  • Head of Science and Head of Biology
    Zara Holliday (University of Edinburgh) from The Cardinal Wiseman Catholic School, England
  • Teacher of Art
    Carol Xavier (formerly of Ontario College of Art & Design) from ELCHK Lutheran Academy, Hong Kong
  • Teacher of Art
    Gemma Myles (Leeds Metropolitan University) from Arnold Hill Academy, England
  • Teacher of Biology and Charities & Community Service Coordinator
    Isabelle Power (University of York) from Colfe’s School, England
  • Teacher of Biology
    Holly Perridge (Aston University) from Loughborough High School, England
  • Teacher of Chemistry
    Mehrnoush Ataii (Tehran Tarbiat Moalem University) from Ivy International High School, Shanghai, China
  • Teacher of Chinese and Head of Lower School Chinese
    Julia Jing (Beijing Normal University) from Dulwich College Seoul, South Korea
  • Teacher of Chinese and Prep School Chinese Coordinator
    Fang Li (Qiqihar University, China) from Dulwich College Beijing, China
  • Teacher of Chinese, Senior School Chinese Coordinator and School Counsellor
    Lauren Liu (University of Hong Kong) from Dulwich College Beijing, China
  • Teacher of Chinese
    Cathy Zhang (East China Normal University) from Kingston International School, Hong Kong
  • Teacher of Chinese
    Helen Hsu (National Chung Cheng University, Taiwan) from Zhu-Wei Elementary School, New Taipei City, Taiwan
  • Teacher of Chinese
    I Jong Lee (National Taiwan Normal University) from Singapore International School, Hong Kong
  • Teacher of Chinese
    Jessica Chan (The Chinese University of Hong Kong) from St. Margaret’s School, Hong Kong
  • Teacher of Chinese
    Mia Pu (Yunnan Normal University) from Regents International School Pattaya, Thailand
  • Teacher of Chinese
    Yin Meng (Queen Mary College, University of London) from French International School, Hong Kong
  • Teacher of Chinese
    Zera Lao (South China Normal University) from Macau Anglican College, Macau
  • Teacher of Economics
    Peter Wray (University of Leeds) from St. Joseph’s Institute International School, Singapore
  • Teacher of English and Prep School English Coordinator
    Dominic Rapley (University of Edinburgh) from Ardingly College, England
  • Teacher of English
    Harriet Lennard (University of Nottingham) from Singapore International School, Hong Kong
  • Teacher of English
    Harry Wills (University of Newcastle) from Marlborough College, Malaysia
  • Teacher of French and Spanish
    Amandine Morel (Universite Lumiere, Lyons, France) from ELCHK Lutheran Academy, Hong Kong
  • Teacher of Geography and Senior School Resident House Tutor
    William Sherrington-Scales (University of Newcastle) from Cranleigh School, England
  • Teacher of Geography
    Letitia Spry (University of Bristol) from Beal High School, England
  • Teacher of History and Academic Extension Coordinator
    Hannah Tyley (University of Nottingham) from Norbury Manor Business and Enterprise College, England
  • Teacher of Mathematics and Careers Development Coordinator
    Pauline Rotchford (University of Glasgow) from Hong Kong International School, Hong Kong
  • Teacher of Mathematics and Mathematics Support Coordinator
    Judy Scott (University of Wollongong) from Haileybury Almaty, Kazakhstan
  • Teacher of Mathematics, Prep School Mathematics Coordinator and Prep School Resident House Tutor
    Eleanor Drayton (University of Nottingham) from Cirencester Kingshill School, England
  • Teacher of Mathematics, Prep School Resident House Tutor and Expeditions Coordinator
    Brian Murphy (Queen’s University, Belfast) from The Grange School, Santiago, Chile
  • Teacher of Mathematics and Prep School Resident House Tutor
    Sivendra Gajendra (University of Birmingham) from Mill Hill County High School, England
  • Teacher of Mathematics 
    James Thomas (University of Nottingham) from New Cairo British International School, Egypt
  • Teacher of Mathematics
    Julian Smith (Imperial College, London) from Jerudong International School, Brunei
  • Teacher of Mathematics
    Sioned Ralph (University of Cardiff) from Hampton School, England
  • Teacher of Mathematics
    Thomas Johnson (Imperial College, London) from YMCA of Hong Kong Christian College, Hong Kong
  • Teacher of Music
    Amanda Valentine (University of Southampton) from Wetherby Senior School, England
  • Teacher of Philosophy & Religious Studies
    Dominic Berner (University of Durham) from Loughborough Grammar School, England
  • Teacher of Physical Education, Head of Lower School Physical Education and Senior School Resident House Tutor
    Reece Hamon (Auckland University of Technology) from Harrow International School Hong Kong, Hong Kong
  • Teacher of Physical Education and Head of Upper School Physical Education
    Benjamin Furniss (University of Loughborough) from Colegio Albert Einstein, Quito, Ecuador
  • Teacher of Physical Education and Prep School Resident House Tutor
    Hannah Minty (University of Canterbury) from Merrin School, New Zealand
  • Teacher of Physical Education and Prep School Resident House Tutor
    Kirsty Campbell (Auckland University of Technology) formerly of Birkenhead College, New Zealand
  • Teacher of Physical Education and Prep School Resident House Tutor
    Matthias Zoeller (University College, Cork) from Harrow International School Hong Kong, Hong Kong
  • Teacher of Physical Education and Senior School Resident House Tutor
    Sarah McMillan (University of Bath) from Clifton High School, England
  • Teacher of Physical Education
    Olivia Coady (University of Canterbury) from Nansha College Preparatory Academy, China
  • Teacher of Physics
    Julia Davidson (Robinson College, Cambridge) from Ashford School, England
  • Teacher of Physics
    Matthew Oakes (University of Manchester) from British School of Costa Rica, Costa Rica
  • Teacher of Physics
    Peter Reeh (University of Manchester) from the International School Manila, Philippines
  • Prep School Science Coordinator and Teacher of Physical Education
    Daniel Moss (Open University) from Repton School, Dubai
  • Teacher of Spanish and Prep School Modern Foreign Languages Coordinator
    Moneiba Fernandez Brito (University of Laguna, Spain) from formerly of The Regent’s School Pattaya, Thailand
  • Teacher of Spanish and Pre-Prep Modern Foreign Languages Coordinator
    Julie Birchley (Nottingham Trent University) from Bangkok Patana School, Thailand
  • Teacher of Spanish & French
    Daisy Browne (University of Bristol) from Lambrook School, England
  • Teacher of Spanish & French
    Theo Gayton (University of Cardiff) from Berkhamsted School, England


LOWER SCHOOL

  • Early Years Leader and K1 Class Teacher
    Susan Lessiter (Liverpool Hope University) from Dulwich College Seoul, South Korea
  • K1 Class Teacher
    Sarah Bridges (University of East Anglia) from Marlborough College, Malaysia
  • K2 Class Teacher and Theme (Art and Design) Curriculum Coordinator
    Rebecca Woods (University of Sheffield) from Kings’ School Al Barsha, Dubai
  • K2 Class Teacher
    Josephine Meyer (De Montfort University) from Handcross Primary School, England
  • K2 Class Teacher
    Tiffany Murdoch (University of Manchester) from Bute House Prep School, England
  • Year 1 Leader and Class Teacher
    Charlotte Durrant (St. Mary’s University College, Twickenham) formerly of Chandlings Manor Prep School, England
  • Year 1 Class Teacher and Computing Curriculum Coordinator
    Samuel Blake (University of Plymouth) from Dolphin School, England
  • Year 1 Class Teacher and Theme (Science) Curriculum Coordinator
    James Rose (University of Portsmouth) from Derwentwater Primary School, England
  • Year 1 Class Teacher
    Naomi D’Arcy (St. Mary’s University College, Twickenham) from St. Mary’s Church of England Primary School, Twickenham, England
  • Year 2 Leader and Class Teacher
    Naomi Taggart (Edge Hill University) from Southlands English School in Rome, Italy
  • Year 2 Class Teacher and Mathematics Curriculum Coordinator
    Ben Williams (Nottingham Trent University) from Anfield School, Hong Kong
  • Year 2 Class Teacher
    Abigail Hiley (University of Sheffield) from Kings’ School Al Barsha, Dubai
  • Year 2 Class Teacher
    Lauren O’Flynn (Sheffield Hallam University) from Mowmacre Hill Primary School, England
  • Year 3 Leader and Class Teacher
    Joanne Moss (National University of Ireland) from Repton School, Dubai
  • Year 3 Class Teacher
    Emma-Jane Oakes (University of Glasgow) from Shanghai International School, China
  • Year 3 Class Teacher
    Michaela Jeffries (University of Nottingham) from Wembley Primary School, England
  • Year 4 Leader & Class Teacher
    Jennifer Lamb (Brighton University) from Addison Primary School, London, England
  • Year 4 Class Teacher and Literacy Curriculum Coordinator
    Lorraine Monaghan (University of Surrey) from St. Theresa’s RC Primary School, England
  • Year 4 Class Teacher
    Catlin Thomas (St. Mary’s University College, Twickenham) from the British College of Brazil, Brazil
  • Year 4 Class Teacher
    Chris Russell (University of Lincoln) from Kings’ School Al Barsha, Dubai
  • Year 5 Leader and Class Teacher
    Gary Hancock (University of Derby) from Bangkok Patana School, Thailand
  • Year 5 Class Teacher and Theme (Humanities) Curriculum Coordinator
    Theo de Vies (University of Leicester) from Derby High School, England
  • Year 5 Class Teacher
    Ami Shaw (Roehampton University) from St. Joseph’s Catholic Primary School, Bracknell, England
  • Lower School Teacher of Music
    Georgina Meecham (Queensland Conservatorium of Music Griffith University) from John Keeble Church of England Primary School, England


ASSISTANTS

  • Gap Tutor: Amelia Banton from King’s College, Taunton, England
  • Gap Tutor: Eleanor Bunce from Oakham School, England
  • Gap Tutor: Hope Martin from Christ the King Catholic High School, Southport, England
  • Gap Tutor: Dayaanan Muthukrishnan from Adams’ Grammar School, England
  • Gap Tutor: Harry Poil from Charterhouse School, England
  • Gap Tutor: Joseph Barrow from Oakham School, England 

Last updated: 9 Jan 2018 12:41